Sprijinul dumneavoastră este necesar!

Anunțuri / comunicate Mai 30, 2023

Casa de prăznuire este proiectul esențial pentru Parohia Șendreni și cel care îi unește pe toți, nu doar cei din parohie, ci pe toți oamenii cu suflet mare care, ori de câte ori timpul le permite, vin în comunitatea noastră pentru liniștea, pacea și bucuria pe care le-o oferă biserica.

De un an de zile, de la venirea mea în parohia Nașterea Maicii Domnului Șendreni, comuna Victoria, județul Iași, biserica noastră a demarat câteva proiecte de înfrumusețare și dotare a spațiului liturgic. În acest timp am reușit deja să realizăm pictarea de icoane, sculptarea și pictarea Sf. Cruci de la Sf. Masă, acoperăminte pentru Sf. Masă și biserică, achiziție de obiecte liturgice (cădelniță, candele, cruci), așezarea în curte a unei mese din piatră sculptată adusă din nordul Republicii Moldova și multe altele.

Dintre multele proiecte pe care le-am realizat și pe care ne dorim să le mai împlinim, unul singur ne unește pe toți. Casa de prăznuire este proiectul esențial pentru parohia noastră și cel care ne unește pe toți, nu doar cei din parohie, ci pe toți oamenii cu suflet mare care, ori de câte ori timpul le permite, vin în comunitatea noastră pentru liniștea, pacea și bucuria pe care le-o oferă biserica noastră.

Casa de prăznuire ne este necesară pentru a avea un spațiu special amenajat pentru ca biserica să nu-și piardă din frumusețe, dar și pentru ca viitoarele noastre proiecte să fie creionate împreună cu copiii din parohia noastră într-un spațiu prielnic unei dezvoltări normale. Simțim cu toții nevoia unui spațiu pentru activitățile pastoral-liturgice din această comunitate.

Astfel, pentru ca lucrările să poată continua, apelăm la dragostea și ajutorul dumneavoastră pentru ca, împreună, să ne putem împlini acest vis. Ne dorim ca prin ajutorul oferit să deveniți prieteni ai bisericii noastre, pomenindu-vă în rugăciune noastre la sfintele slujbe.

Titular: PAROH NAST MAICII DOMNUL SENDRENI

CIF: 22361120

Cont RON: RO93 RNCB 0175 1727 1259 0001

BIC: RNCBROBU